Kas jādara
- Reģistrējies.
- Lasi un labo uz ekrāna redzamo rindu.
- Kad rinda izlabota, atzīmē ‘”Pārbaudīts”.
- Ja rindā ir nesaprotami simboli, tad neko nelabo un atzīmē “Nesaprotams”.
- Kad lapa pabeigta, spied “Saglabāt”.
Kas jāņem vērā, labojot tekstu
- Labošanas uzdevumā teksts tiek atveidots pēc principa “burts pret burtu”, t.i., vienam oriģināla burtam atbilst viens transkribētā teksta burts. Šajā transkribēšanas posmā senie burti vēl netiek pilnībā pārveidoti par mūsdienu alfabēta burtiem, un tiek izmantoti daži simboli, kuru nav standrata latviešu valodas tastatūrā.
- Labošanas uzdevumā izmantotās simbolu atbilstības redzamas tabulā ekrāna kreisajā pusē. Vairumu fraktūras zīmju atveidojam ar mūsdienu latviešu alfabēta burtiem, bet ir izņēmumi.
- Nestandarta simbolus labošanas lodziņā var ievadīt, izmantojot speciāli šim nolūkam izveidotas pogas vai taustiņu kombinācijas - tās novietotas zem labošanas lodziņiem. Pogas izveidotas šādiem burtiem: â, à, ê, è, î, ì, ô, û, ſ, ẜ.
- Atsevišķus burtus reizēm ir grūti atšķirt, taču, izlasot vārdu kopumā, ir nojaušama pareizā atbilde.
- Ja oriģinālā ir drukas kļūda vai skaidri redzams, ka lietots burts, kurš neatbilst vārda mūsdienu izrunai vai ortogrāfijai, tad nelabojam pareizrakstības kļūdas, bet attēlojam to, ko redzam.
- Īpaša uzmanība jāpievērš burtu ‘ſ’ un ‘ẜ’ atšķirībai. Simbols ‘ſ’ fraktūras tekstā parasti tiek lietots skaņas ‘z’ attēlošanai. Simbols ‘ẜ’ tiek lietots skaņas ‘s’ attēlošanai. Atpazītajā tekstā izmantojam nevis simbolus ‘s’ un ‘z’, bet oriģinālam līdzīgos unikoda simbolus. Tos varēsiet ievadīt, spiežot ar peli uz atbilstošajām pogām, vai no klaviatūras, spiežot taustiņu kombinācijas ‘[s’ un ‘]s’.
- Simboliem ‘ſ’ un ‘ẜ’ pēc formas ir līdzīgi arī simboli ‘𝔣’ (izrunā kā ‘f’) un ‘𝖐’ (izrunā kā ‘k’). Šos simbolus labojam atbilstoši izrunai – attiecīgi ‘f’ un ‘k’.
- Esiet vērīgi - diezgan bieži dators simbolu ‘ẜ’ atpazinis kā ‘f’. Šie simboli ir vizuāli līdzīgi, tāpēc viegli nepamanīt.
- Simbols ‘𝖜’ ar izrunu ‘v’ tiek attēlots kā ‘w’.
- Īpaša uzmanība jāpievērš mīkstinājuma zīmēm, piemēram, bieži vien dators nav atpazinis burtu ‘ņ’. Tiek izmantots arī burts ‘r’ ar mīkstinājuma zīmi ‘ŗ’.
- Fraktūras tekstā tiek izmantotas divu veidu garumzīmes - jumtiņi un akcenti. Iepriekš algoritms mācīts, ka abu veidu garumzīmes jāatpazīst kā mūsdienu garumzīmes, tāpēc redzams, ka jumtiņa vai akcenta vietā ir standarta garumzīme. Lai teksts būtu pilnvērtīgāk izmantojams senās rakstības pētniecībai, šoreiz algoritmam mācām nošķirt arī jumtiņu un akcentu garumzīmes. Atbilstošos burtus var ievadīt, izmantojot pogas vai uz pogām norādītās taustiņu kombinācijas.
- Ja domuzīme labotajā tekstā attēlota kā vienādības zīmes un defises kombinācija ‘=-’, to nevajag labot, jāatstāj, kā ir.
Izlabotas rindiņas: 145504